Таблет со пенкало

на таблет со дигитално пенкало Тие можат да ви овозможат да ги извршувате задачите многу поудобно отколку едноставно да го користите прстот на екранот на допир, како и да бидат идеални за развивање други креативни задачи, како што е земање рачно напишани белешки како да го правите тоа на хартија, како што се белешки, подвлекување текстови кои читаат за студии, ракуваат со одредени апликации со поголема прецизност ако ги користите како покажувач, како и за цртање и боење, што може да биде фантастично дури и за најмалите ...

Најдобри таблети со пенкало

Доколку не сте сигурни кој таблет со молив треба да го купите, овде можете да видите некои од марките и нивните модели кои нудат најдобри резултати, а ги има за сите буџети:

Samsung Galaxy Tab S8 + S-пенкало

Samsung е еден од двата најреномирани производители на таблети со Android. Вашиот Galaxy Tab S7 е од најмоќните таблети на пазаротЛуксуз во ваши раце кој можете да го користите и со познатото S-Pen од овој јужнокорејски производител. Со овој додаток можете да пишувате, цртате или боите, сето тоа со максимална агилност поради неговата мала латентност и неговата прецизност. Има и многу внимателен дизајн, со долго траење на батеријата, мала тежина, пријатен допир и со интелигентна мултифункционалност.

Што се однесува до хардверот на таблетот, можете да уживате во а многу моќен чип Qualcomm Snapdragon 865+ 8-јадрен со одлични перформанси, како и една од најперспективните графики, Adreno GPU. Доаѓа и со 6 GB RAM од типот LPDDR4x, за да се добие максимална брзина и помала потрошувачка. Екранот на овој таблет е 11″, со QHD резолуција и брзина на освежување до 120Hz.

Но, ако тоа не е доволно, вклучува и меморија за внатрешно складирање на блиц од 128-256 GB, како и квалитетен интегриран микрофон, предни и задни камери од 8 и 13 MP, соодветно, звучници. Dolby Atmos AKG, и Li-Ion батерија од 8000 mAh за долга автономија, како и поддршка за брзо полнење од 45 W. Секако, во однос на поврзувањето можете да изберете и помеѓу WiFi + Bluetooth, или помеѓу верзијата WiFi + LTE + Bluetooth. Со LTE технологијата можете да додадете SIM картичка и да имате брзина на мобилни податоци за да се поврзете каде и да ви треба ...

Apple iPad Air + Pencil 2nd Gen

Другата одлична алтернатива на Samsung, иако нешто поскапа, е Apple iPad Air. Модел од најсофистицираните, сигурни и напредни на светот. Ексклузивен таблет со големина од 10.9 инчи, со ретина панел со висока резолуција и остар квалитет на сликите. Вашиот молив е еден од моливите со најдобра автономија, за цртање, запишување белешки, боење и менување функции во апликациите со гестови или допири.

Што се однесува до оперативниот систем, тој доаѓа со iPadOS, придвижуван од друг свет хардвер, како што е неговиот A14 бионички чип со јадра со високи перформанси, графички процесори базирани на PowerVR со високи перформанси, акцелератори на Neural Engine за вештачка интелигенција и со голема ефикасност за разгалување на батеријата и издржување до 10 часа. Има и голем внатрешен простор за складирање, задна камера од 12 MP, предна FaceTimeHD од 7 MP и биометриски сензор TouchID.

Huawei MatePad 11 + М-пенкало

Кинескиот бренд Huawei исто така лансира многу интересни модели на мобилни уреди во однос на квалитет-цена, и со карактеристики достојни за високиот опсег. Доколку сакате да добиете премиум таблет по разумна цена, овој модел е она што ви треба. Со 11-инчен екран, резолуција од 2.5K FullView, стапка на освежување од 120 Hz, дизајн за намалување на замор на очите, со вклучено куќиште и со можност за користење на M-Pen, капацитивно пенкало од фирмата што има многу атрактивен дизајн, во металик сива боја, мала тежина и фантастично чувствителност и автономија.

Овој таблет исто така доаѓа опремен со сличен хардвер како Samsung, со Qualcomm Snapdragon 865 осум-јадрен SoC базиран на ARM Cortex-A, Adreno GPU за вашите омилени видео игри, 6 GB RAM меморија, 64 GB внатрешна меморија, што може да се прошири преку микро SD, WiFi 6 за прелистување со голема брзина, Bluetooth, USB-C, долго траење на батеријата и оперативен систем HarmonyOS базиран на Android и компатибилен со вашите апликации.

Што може да се направи со таблета со пенкало?

таблета со молив за пишување

Кога купувате А. дигитално пенкало За таблет или таблет со веќе вклучен молив, ќе можете да извршите мноштво задачи кои се тешки или невозможни без него. Начин да си го олесните животот и кој може да биде совршен како за професионалците кои работат во креативниот сектор, така и за најмалите кои сакаат да цртаат:

  • Пишувајте и правете белешки: со дигиталното пенкало можете да правите белешки со рака како да пишувате на хартија, што може да го трансформира вашиот таблет во дигитален тетратка каде што можете да правите белешки, како лична агенда или да пишувате текст удобно и да го користите во апликациите за пораки итн., без користење на тастатурата на екранот. Се разбира, кога пишувате, можете да ги зачувате текстовите и цртежите во дигитален формат за испраќање, печатење или уредување ...
  • Нацртај: Се разбира, една од најфантастичните работи што можете да ги направите е да цртате, нешто суштинско за малите, како и за дизајнерите, аниматорите и креативците, па дури и да се опуштите правејќи мандали, да земате скици со идеи итн.
  • Дигитален потпис- Во некои бизниси или услуги, ќе треба да потпишувате дигитални документи, што не би било возможно без дигитално пенкало.
  • Како покажувач: Можете и едноставно да го користите иглата како покажувач, наместо прстот. Ова ќе ви овозможи удобно и со поголема прецизност да се движите низ системските менија и апликации. Нешто позитивно за видео игрите во кои целта е од витално значење ...

Дали сите пенкала за таблети се исти?

Сите моливи тие не се исти. Има многу едноставни и рудиментирани кои едноставно делуваат како покажувач, без многу разновидност. Другите се многу понапредни и со секоја нова генерација се додаваат сè повеќе функции, како и подобрување на нивните перформанси. Автономијата и квалитетот исто така може многу да варираат од една марка до друга, со многу различни модели, па затоа е важно добро да се избере.

Што се однесува до поврзувањето, тоа е нешто на кое сите се приближуваат додека го користат Bluetooth за да се поврзете со таблетот. Но, бидете внимателни, бидејќи не сите се компатибилни со ниту еден таблет, особено оние од Apple кои работат само на нивните модели, а не на сите генерации.

таблета со молив

На Најдобри без сомнение се Samsung S-Pen и Apple Pencil, најскапите, но кои вклучуваат најдобар квалитет, перформанси, прецизност и флексибилност на употреба. Благодарение на нив ќе можете да фаќате белешки, да цртате или да боите многу лесно, без брзо и лесно да ги менувате инструментите за цртање или линиите. Тоа е благодарение на фактот што тие имаат и сензори кои се чувствителни на притисокот на ударот, наклонетоста на пенкалото или на гестовите. Тоа ќе ви овозможи:

  • Променете го ударот според притисокот што го вршите, како да го правите со вистински молив или маркер.
  • Изменете го ударот кога повеќе или помалку го навалувате моливот, како што се случува во реалноста.
  • Со едноставен допир можете да ја промените алатката во апликацијата што ја користите (четка, молив, воздушна четка, боја, ...).

Покрај тоа, на пазарот ќе најдете и дигитални моливи со пофини совети, други нешто подебели, во зависност од тоа што треба да направите. Многумина ви дозволуваат да разменувате бакшиш.