Таблет со тастатура

на таблети со тастатура тие станаа одлична евтина алтернатива на тетратките. Напредокот на овој тип на мобилни уреди им овозможи да имаат доволно моќен оперативен систем и апликации за да го користат генерички. Со таблетите со тастатура, ќе го имате најдоброто од двата света. Од една страна мобилноста на таблетот, а од друга удобноста на лаптопот со тастатура. Сè во еден уред.

Може да се гледа и како одлична можност да се има двата уреди во еден (но без да плаќате колку за кабриолет или 2-во-1), односно да го користите во режим на таблет за прелистување, за стриминг итн. и да ја додадете тастатурата за да составувате или пишувате долги пораки без да ја користите тастатурата со екран на допир, што е побавно и понепријатно.

Најдобрите таблети со тастатура

Ако барате добри модели на таблети со тастатура кои имаат најдобра вредност за парите-функционалност, тогаш ги препорачуваме следните марки и модели:

OUZRS

Овој модел на Таблет од 10″ 1280 × 800 px Тој е еден од најевтините што можете да ги најдете. Станува збор за уред со оперативен систем Андроид 10, па не е од оние евтините што имаат верзии од праисторијата. Прилично модерен и сертифициран систем за користење на Google GSM, кој може да ужива во сите апликации и услуги без ограничувања.

Што се однесува до неговиот хардвер, тој вклучува a 9863-јадрен чип SC8 Обработка од 1.6 Ghz, 4 GB RAM, 64 GB флеш меморија за складирање на она што ви треба, слот за microSD мемориска картичка со можност за проширување до дополнителни 128 GB, двојна задна камера 5 + 8 MP и предна камера, Bluetooth и WiFi поврзување и огромна Li-Ion батерија со капацитет од 8000 mAh за да издржи добар ден без полнење.

YESTEL-X2

Овој друг е исто така меѓу најдобрите по цена и квалитет, и вклучува некои детали кои тешко се наоѓаат во моделите за оваа цена. Доаѓа со екран 12.6 инчи, IPS панел и 3K резолуција. Секако, доаѓа со целосен оперативен систем Андроид 11 (може да се надградува), без никакви ограничувања. А неговата завршница е доста привлечна, со метален материјал и ултра тенок дизајн.

Хардверот крие ARM чип, 4 GB RAM меморија, 64 GB простор за складирање тип на блиц, поврзување со WiFi, Bluetooth, интегрирано FM радио, предна и задна камера, микрофон, двојни стерео звучници и батерија од 8000 mAh, со можност за гледање видео до 6 часа.

YESTEL T5

Алтернатива на претходната, со некои детали за истакнување. И покрај тоа што е истиот бренд, тој има јасна предност, како што е поврзување преку LTE. Односно, можете да додадете SIM-картичка и на овој таблет да му обезбедите брзина на мобилни податоци за да биде поврзан на Интернет каде и да сте. Секако, овозможува и поврзување со DualBand WiFi.

Доаѓа со претходно инсталирана Android 10, Li-Ion батерија со капацитет од 6000 mAh, 10 ″ FullHD екран (1920 × 1200 px), Чип со 8 јадра од 1.6 Ghz, 3 GB RAM, 64 GB флеш меморија и можност за проширување на дополнителни 128 GB со microSD картичка.

Предности на таблет со тастатура

таблет со microsoft тастатура

Таблет може да биде многу разноврсна, но ако се додаде тастатура, можностите се поголеми, бидејќи можете да правите многу повеќе и поудобно:

 • Мобилност: како што се таблети, нивната тежина и димензии се намалени, така што ќе биде полесен за транспорт од лаптоп.
 • Стабилност: Благодарение на iPadOS и Android ќе имате стабилен систем, за користење без проблеми за да можете да се фокусирате на работата и да ја подобрите продуктивноста.
 • Ефикасност: Благодарение на нивните ARM чипови со висока ефикасност, тие се дизајнирани да траат подолго од другите чипови со повисоки перформанси кои можат да ви ја трошат батеријата за миг, трошејќи значително повеќе.
 • АвтономијаВо зависност од моделот, може да има автономии слични на лаптоп, а некои и повисоки, што исто така може да биде позитивно.
 • цена: тие се поевтини од било кој лаптоп, дури и 2 во 1 или кабриолет, а на крајот ќе имате горе-долу исто ...
 • Тастатура: благодарение на тастатурата, можете да го користите таблетот за удобно пишување долги текстови, запишување, играње видео игри поудобно отколку со контролите на екранот итн.

Видови таблети со тастатура

Постојат неколку видови таблети со тастатура. Тие се разликуваат по платформа, односно по оперативниот систем што го имаат и архитектурата на нивните чипови, иако може да се разликуваат и по други детали:

 • Андроид таблети: Тој е најпопуларниот систем, со милиони апликации на располагање на Google Play и други дополнителни продавници. Добрата страна на овој систем е што се прилагодува на мноштво брендови и модели, така што ќе имате повеќе да избирате, како во карактеристиките и придобивките, така и во цената. Има тони од нив, како Lenovo, ASUS, Samsung, Huawei, Teclast, Chuwi и долги итн.
 • Виндоус таблети- Некои производители, особено некои кинески, избраа да користат Windows S Mode на некои модели. Иако, генерално, овие производи имаат тенденција да бидат лаптопи 2-во-1 или кабриолет што користат x86 чипови наместо ARM. Позитивно е што ќе ги имате сите софтвери и драјвери за Windows и на вашиот таблет. Покрај тоа, тука се и Surface на Microsoft, кои се многу професионална опрема, со прекрасни перформанси и повеќе од извонреден квалитет.
 • iPad со магична тастатура- Другото решение е да се одлучите за Apple iPad. Тоа е поскап производ, но е и поексклузивен, со детали кои прават разлика. Добра опција ако барате да работите професионално. И сето тоа благодарение на неговиот оперативен систем iPad OS за кој исто така има безброј апликации, и неговата Magic Keyboard, која е интелигентна и лесна тастатура што можете лесно да ја поврзете со таблетот.

Таблет со тастатура за студенти

Таблетот со тастатура стана една од најдобрите алтернативи за студентите. Причината е што се многу компактни и лесни и лесно се носат во ранец или под мишка. Покрај тоа, неговата автономија ви овозможува да работите каде и да е потребно, да прегледувате или што и да е, од библиотеката, автобусот итн. И секако имаат и евтина цена, што за студентскиот буџет е феноменално.

Со тастатурата, можете да ја користите на час да фаќа белешки, дигитализирајте ги и потоа можете да ги печатите, зачувувате во облакот или да ги споделувате. Се разбира, можете дури и да користите дигитално пенкало за да го користите екранот како хартија и да правите белешки како да ги правите со рака, но зачувување во дигитален формат за да го измените, зачувате или правите што ви треба со нив.

таблети со тастатура

Учебниците или потребните лектири нема да ве оптоварат бидејќи можете и вие да ги користите како читач на е-книги, имајќи библиотека од десетици или стотици книги во еден уред. Ќе имате дури и мноштво апликации за учење за сите возрасти и други за видео повици, заедничка работа итн. Накратко, добар соученик ...

Можете ли да додадете тастатура на кој било таблет?

Во принцип да, можете да изберете да купите посебна тастатура за таблети и да ја поврзете со ова. Тие се генерално модели со Bluetooth технологија, така што тие се поврзани ако ја имаат оваа технологија. Сепак, уредите што веќе доаѓаат со вашата тастатура секогаш гарантираат дека е компатибилна, без сомнение. Исто така, може да наидете на тастатури поврзани со microUSB или USB-C порти, а за тие да бидат компатибилни, тоа е нешто понежно ...

Дали вреди таблет со тастатура?

За студенти или оние кои бараат тим од кој ќе се поврзат, одржуваат контакт итн., вреди. Не им треба скапа опрема со многу помоќен хардвер. Со еден од овие таблети со тастатура ќе биде доволно и ќе значи голема економска заштеда.

Исто така, ако ви требаат повисоки бенефиции, тогаш пожелно е да се држите подалеку од овие уреди, бидејќи во таа смисла тие се поограничени од најмоќните модели на лаптопи на пазарот или преносливите работни станици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.