Tableta kineze

Ka disa tableta në treg me çmime pothuajse ndaluese për shumë familje apo studentë që nuk kanë të ardhura. Por kjo nuk duhet t'i ndajë dhe t'i përjashtojë ata nga përdorimi i teknologjive të reja, pasi ata mund të mbështeten gjithmonë në një model tabletësh kinezë që kanë çmime vërtet të ulëta dhe karakteristika shumë premtuese. Një mundësi fantastike për të pasur një pajisje celulare më shumë se të mirë dhe për të kursyer blerjen.

Përveç kësaj, kur mendon për një tablet kinez lidhet me cilësinë e ulët, por nuk është kështu. Markat si Huawei, Xiaomi ose Lenovo Janë në ballë dhe ofrojnë shumë cilësi në produktet e tyre, por pa i majmur çmimet. Ka edhe shumë marka të tjera më pak të njohura kineze që ia vlen të përmenden. Këtu mund të mësoni se cilat janë më të mirat dhe si të zgjidhni tabletin tuaj të përsosur ...

Markat më të mira kineze të tabletave

Përveç më të njohurve që nuk kanë nevojë për prezantim, si Xiaomi, Huawei dhe Lenovo, ka edhe të tjera që ofrojnë vlerë shumë të mirë për paratë dhe veçori që ndonjëherë i gjeni vetëm në tabletët e nivelit të lartë dhe me çmime mjaft të shtrenjta. . Për të ditur se cilin të zgjidhni, ja ku shkoni disa rekomandime:

CHUWI

Është një nga markat më të shitura në Amazon, pasi ofron çmime shumë të ulëta. Përveç kësaj, cilësia e këtyre tabletave është mjaft e mirë, veçanërisht panelet e tyre të ekranit. Është e vërtetë që hardueri mund të mos jetë më aktuali, por mjafton për shumicën e përdoruesve dhe në përgjithësi të gjithë ata që e kanë provuar kanë mbetur të kënaqur, sidomos duke pasur parasysh sa kushton.

Duhet theksuar se edhe dizajni është mjaft tërheqës dhe në një farë mënyre mund të kujtojë atë të Apple, që është një pikë në favor të saj. Madje, mund të gjeni fleksibilitet më të madh kur zgjidhni një sistem operativ, duke qenë në gjendje të zgjidhni midis tabletave Android dhe tabletëve Windows 10, duke i bërë ato alternativa më e lirë ndaj Surface të Microsoft. Ka edhe modele shumë të pajisura, duke përfshirë aksesorë si tablet i jashtëm + touchpad për ta transformuar tabletin në laptop.

Lenovo

Kjo firmë teknologjike kineze është një pikë referimi në këtë sektor. Është një nga kompanitë më të rëndësishme në botë, me produkte që kanë një vlerë fantastike për para, siç janë tabletët e saj. Këto pajisje ofrojnë modele shumë inovative, me përfundime cilësore, performancë, një sistem të përditësuar dhe zgjidhje vërtet inovative, si Smart Tab-i i tyre, në mënyrë që të mund të keni një altoparlant inteligjent në shtëpi dhe një tabletë në një pajisje të vetme ...

Huawei

Është një tjetër nga gjigantët e teknologjisë në Kinë, dhe gjithmonë në ballë. Tabletat e tij janë gjithashtu ndër më të vlerësuarit, pavarësisht se çmimet e tyre janë të ndërmjetme midis më të lirit dhe më të shtrenjtës. Prandaj, mund të blini një tabletë me karakteristika të nivelit të lartë me një çmim mesatar. Dhe me disa detaje për sa i përket cilësisë së zërit, ekranit dhe të tjera, të cilat janë vërtet të jashtëzakonshme.

TEKLAST

Është një tjetër nga ato markat pak të njohura që vijnë nga tregu kinez. Sidoqoftë, si CHUWI dhe të tjerët, ata po hyjnë në shitësit më të mirë në faqet si Aliexpress ose Amazon. Kjo markë shquhet për çmimet e saj të ulëta dhe vlerën e shkëlqyer për para. Dizajni i tij është gjithashtu shumë i kujdesshëm, dhe hardueri i tij nuk ka shumë për t'u pasur zili në krahasim me markat e shtrenjta. Mund të gjeni gjithashtu modele me Android dhe të tjera me Windows 10, duke pasur në duar një laptop pothuajse të konvertueshëm.

YESTEL

Këto tableta gjithashtu kanë cilësi të mirë, funksionojnë pa probleme dhe ekrani, altoparlantët, mikrofoni dhe jetëgjatësia e baterisë janë mjaft të pranueshme. Megjithatë, çmimet e tyre tërheqin vëmendjen, pasi pak tabletë në atë gamë mund t'ju ofrojnë përfitime jo modeste si ato të YESTEL.

LNMBBS

Vështirë se dikush ka të ngjarë të dijë për këtë markë të lirë kineze, por nëse shikoni numrin e shitjeve në dyqane si Amazon, do të shihni se ato shiten si bagels. Arsyeja është e njëjtë me markat e mëparshme, domethënë ofrojnë cilësi dhe performancë të shkëlqyer për shumë pak. Pajisja tenton të kënaqë shumicën e përdoruesve, me Mediatek SoC dhe versionet aktuale të Android.

Përveç kësaj, ata kanë veçori që janë të denja për tableta shumë të shtrenjta dhe premium, si lidhje USB-C OTG, 4G dhe 5G LTE në disa modele, DualSIM, etj.

mirëtel

Tabletat Goodtel janë mjaft të pajisura mirë, por me çmime shumë të lira. Kanë pajisje të fuqishme, bateria e tyre ka një autonomi të mirë, kanë një panel të mirë ekrani, versionet aktuale të Android dhe dallohen për numrin e aksesorëve të përfshirë në të njëjtën paketë, si kufje, stilolaps dixhital, mbrojtës ekrani, USB. Kabllot OTG, tastierë e jashtme, etj. Kjo është, pothuajse një i konvertueshëm ose 2-në-1 për shumë pak.

ALLDOCUBE

Këto tableta të tjerë kinezë janë gjithashtu ndër më të lirët. Ata kanë një dizajn klasik, pa shumë shtesa apo detaje, por me atë që ka vërtet rëndësi. Këto modele përfshijnë cilësi të mirë, lidhje LTE për akses në internet kudo që të jeni, radio të integruar FM, pajtueshmëri OTG për lidhësin e saj USB për të lidhur pajisjet e jashtme, altoparlantë dhe mikrofon cilësor, DualSIM, etj. Ndoshta shkëlqimi i ekranit dhe autonomia janë pikat e tij më të dobëta.

A ka tableta të fuqishëm kinezë?

Sigurisht që po, tableta kineze nuk janë sinonim i cilësisë së ulët dhe performancës së ulët. Ka marka dhe modele me harduer mbresëlënës, me çipat më të avancuar dhe më të fuqishëm në treg, si Qualcomm Snapdragon apo modelet më të avancuara nga Mediateck, HiSilicon etj. Një shembull i kësaj është Lenovo Tab P11 Pro, me një ekran 11.5 ″ në lartësinë e modeleve shumë të shtrenjta, me rezolucion WQXGA për imazhe me cilësi të lartë, Android 10 që mund të përmirësohet me OTA, ruajtje deri në 128 GB dhe një autonomi fantastike.

Në rastin e Lenovo, ai është i pajisur me një Kryo Snapdragon 730G SoC me 8 bërthama bazuar në ARM Cortex-A deri në 2.2 Ghz, GPU Adreno që janë ndër më të fuqishmit në treg dhe me deri në 6 GB RAM me fuqi të ulët LPDDR4X.

Si të kuptoni nëse një tablet është kinez

Është e mundur të dihet nëse është ndër markat e përmendura më sipër. Por gjithashtu a mund ta identifikoni për detaje të tjera. Sidoqoftë, pyetja do të ishte se cili tablet nuk është kinez?. Dhe a është se edhe markat më të njohura si Apple prodhohen atje. Dallimi është kontrollet e cilësisë (QA) që kalon çdo markë, duke qenë disa më pak të besueshme dhe të prirura për dështime sepse investohet më pak në të dhe të tjera më të shtrenjta dhe të qëndrueshme sepse investojnë në të.

Sigurisht, jini të dyshimtë kur shihni një tabletë që me sa duket është nga një markë e njohur, por që është shumë e ulët në çmim për të qenë e vërtetë. Sidomos në reklamat që ju vijnë me postë, përmes rrjeteve sociale ose në dyqane si Aliexpress ku nuk ka shumë kontroll mbi shitësit, pasi mund të jetë një markë me kosto të ulët dhe ata po jua shesin si një. falsifikim. Për të zbuluar këtë lloj mashtrimi, mund të ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në aplikacionin "Cilësimet e Android".
 2. Pastaj klikoni në Informacion ose Rreth pajisjes.
 3. Pastaj shkoni te Statusi ose Certifikimi.
 4. Së fundi, nëse është i rremë, nuk do ta keni këtë informacion ose nuk korrespondon me markën që pretendon të jetë.

A janë tabletët kinezë të besueshëm?

tabletë e mirë kineze

Siç e kam komentuar më parë, gjithçka varet nga marka dhe modeli, por ka shumë që janë. Natyrisht, ato shumë të lira nuk kanë një kohëzgjatje dhe cilësi aq të lartë sa ato të tjera më të shtrenjta. Por Kina nuk duhet të lidhet kurrë me cilësinë e dobët, pasi shumë marka të njohura dhe të shtrenjta prodhojnë gjithashtu atje për të ulur kostot dhe për të zgjeruar marzhin e tyre të fitimit.

Ka pak ODM ose prodhues që janë përgjegjës për prodhimin e këtyre pajisjeve, kështu që ka të ngjarë që një markë e panjohur kineze të prodhohet në të njëjtën fabrikë me një markë tjetër të njohur dhe më të shtrenjtë. Kjo priret të ndodhë shumë shpesh, kështu që ato mund të jenë gjithashtu pajisje të besueshme. Megjithatë, siç thashë tashmë, jo të gjithëve u intereson QPërgjigje, kjo është arsyeja pse një markë e lirë mund të konsiderojë pajisje të vlefshme që nuk do të ishin të përshtatshme për shitje për një markë tjetër, kështu që ato mund të paraqesin probleme në afat të shkurtër ose të mesëm.

A vijnë tabletat kineze në spanjisht?

Këtu ju duhet të dalloni ndërmjet kompanive që kanë seli dhe shërbim në shumë vende, si Lenovo apo Huawei, dhe markave të tjera që shpërndajnë direkt nga Kina ose fokusohen në tregun aziatik, si CHUWI, Teclast, Yotopt etj. Në ato raste, ato zakonisht vijnë të para-konfiguruara në anglisht dhe do t'ju duhet të bëni rregullime për t'i konfiguruar në spanjisht, gjë që nuk është shumë e papërshtatshme. Në vend të kësaj, Lenovo dhe Huawei do të vijnë plotësisht të konfiguruara për tregun spanjoll, kështu që ata nuk do ta kenë atë pengesë.

Në çdo rast, nëse keni blerë një markë që nuk është në spanjisht, për ta konfiguruar atë në gjuhën tuaj, thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

 1. Shkoni te cilësimet e Android.
 2. Pastaj te Gjuhët dhe të dhënat.
 3. Aty duhet të shtypni Gjuhët.
 4. Pastaj shtoni gjuhën spanjolle në listën që shfaqet.

Avantazhet e një tableti kinez me një procesor Snapdragon

Ka marka të lira kineze që priren të kalërojnë patate të skuqura me performancë më të ulët si Rockchip RK-Series, dhe të tjerë më pak të njohur. Në vend të kësaj, shumë zgjedhin të përfshijnë HiSilicon Kirin, Mediatek Helio ose Dimensity dhe Qualcomm Snapdragon. Në cilindo nga këto raste, ato janë çipa me performancë të lartë, veçanërisht ato më të fundit, që jo vetëm modifikojnë bërthamat e tyre të CPU-së Kryo për të marrë performancë më të mirë, por gjithashtu përfshijnë një nga GPU-të më të fuqishme në treg si Adreno (ATI / AMD në ditën tuaj).

Efikasiteti i këtyre çipave është gjithashtu zakonisht mjaft i mirë, duke luajtur me arkitektura të mëdha. PAK për të kursyer baterinë dhe për të ofruar performancë maksimale kur përdoruesi e kërkon atë. Sigurisht, ato gjithashtu paraqesin më të fundit në Bluetooth, drejtues dhe teknologji 4G / 5G me modeme nga me te miret dhe te prodhuar ne nyjet me te avancuara te TSMC...

A mund të përdorni 4G të një tableti kinez në Spanjë?

Është një tjetër nga dyshimet më të përhapura. Përgjigja është po. Siç e dini, çdo vend vë në dispozicion një seri brezash për operatorët e telekomunikacionit Lidhja LTE, kështu që mund të ndryshojë në Evropë, Azi ose Amerikë. Shumë nga brezat e përdorur në Azi nuk janë të pajtueshme me Spanjën, megjithëse shumica e tabletëve kinezë lejojnë përdorimin e 4G me brezat 20 (800 Mhz), 3 (1.8 Ghz) dhe 7 (2.6 Ghz).

Band 20 nuk është i disponueshëm në këto tableta të lirë, është në Lenovo dhe Huawei. Por në pjesën tjetër ata mund të kenë 3 ose 7, kështu që ata mund të lidhen pa probleme. Por ju duhet të analizoni mirë për të siguruar që ato janë të pajtueshme, ose mund ta lidhni me internetin vetëm me WiFi. Për t'u siguruar që ato janë të pajtueshme, shikoni në përshkrimin e produktit për gjëra të tilla si: "Rrjetet GSM 850/900/1800 / 1900 Mhz 3G, WCDMA 850/900/1900 / 2100 Mhz 4G, FDD LTE 1800/2100 / 2600 Mhz"

A kanë një garanci tabletat kinezë?

Sipas ligjit, për t'u shitur në tregun evropian, duhet të kenë minimumi 2 vite garanci. Por kini kujdes kur blini në dyqanet kineze si Aliexpress etj., sepse mund të ketë disa marka të destinuara për tregje të tjera ekstra-evropiane që nuk e kanë atë garanci.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e rëndësishme të dini se cilat tableta të markave kineze kanë një shërbim teknik në Spanjë dhe ndihmë në spanjisht. Diçka që shumë të lira nuk e kanë, por disa si Huawei, Lenovo, Xiaomi etj. Megjithatë, ato janë aq të lira sa që në shumë raste nuk ia vlen të riparohen, ndaj nuk është një pikë kundër përdoruesve të saj.

Së fundi, ju rekomandoj gjithashtu t'i blini tabletat në Dyqane spanjolle ose në Amazon, pasi do të keni garanci kthimi në rast se diçka nuk është e saktë, si dhe siguri se nuk është e rreme. Diçka që nuk është aq e kontrolluar në platformat që shesin direkt nga Kina ...

Çfarë duhet të dini për një tablet kinez

tableta më e mirë kineze

Tabletat kineze zakonisht ofrojnë një çmim konkurrues dhe cilësi, performancë dhe funksionalitet të mirë. Por nëse dëshironi shmangni zhgënjimin kur blini dhe merrni një tabletë që nuk ofron atë që prisnit, mund të merrni parasysh pikat e mëposhtme.

Si të përditësoni

Mendoni se tableti që blini e ka atë versioni i fundit i android, ose më i fundit i mundshëm, përveç kësaj, kontrollo që ka përditësime OTA, diçka që markat e rralla nuk e japin dhe se do të ngelesh në versionin e ofruar nga prodhuesi serial pa mundësinë e arnimeve të sigurisë, korrigjimit të gabimeve ose veçoritë më të fundit të disponueshme.

Gjithmonë mund të provoni të instaloni një ROM i riEdhe pse nuk është e drejtpërdrejtë për ato jo-teknike dhe mund të përfshijë çështje të mbështetjes së harduerit.

Nëse mbështet përditësimet, hapat që duhen ndjekur përditësim nga OTA shëndoshë:

 1. Sigurohuni që bateria të jetë e ngarkuar. Nëse është i ulët, lidhni kordonin e rrymës për të parandaluar që të fiket gjatë procesit dhe të mos dëmtohet.
 2. Lidhu nëpërmjet WiFi në rrjet, megjithëse mund të përdorësh edhe LTE.
 3. Shkoni te aplikacioni Cilësimet në tabletin tuaj Android.
 4. Klikoni në menynë Rreth tabletit, Rreth tabletit ose Rreth pajisjes (mund të ndryshojë sipas markës).
 5. Më pas do të keni mundësinë të Përditësoni, megjithëse mund të ndryshojë pak nëse keni një version të pastër OEM Android ose nëse ka një shtresë të personalizuar UI.
 6. Kontrolloni për përditësime të disponueshme nëse ka.
 7. Shkarkoni dhe instaloni përditësimin që gjetët.
 8. Prisni që procesi të përfundojë dhe pajisja të rifillojë.
 9. Më në fund do të shfaqë një mesazh që përditësimi ishte i suksesshëm.

Në rast se është një tabletë me Dritaret 10, mund të përdorni Windows Update për të përditësuar në versionin më të fundit.

Si të rivendosni një tablet kinez

Tabletat kineze, siç mund të ndodhë me të tjerët, mund të kenë gabime ose prishje, veçanërisht në markat e huaja që nuk kanë mbështetje të mirë. Për të dalë nga telashet në ato raste dhe reboot, mund të ndiqni hapat e mëposhtëm në rast se nuk ju lejojnë ta bëni atë sipas procedurës së zakonshme:

 1. Shtypni butonin e ndezjes/fikjes duke mbajtur për rreth 5-10 sekonda.
 2. Pastaj ndizni normalisht.

Në rast se dëshironi rivendosni cilësimet e fabrikës Për të pastruar gjithçka dhe për të eliminuar gabimet e vazhdueshme, mund të ndiqni këto hapa të tjerë:

 1. Nëse tableti është i fikur, shtypni butonin Volume + dhe butonin On / Off në të njëjtën kohë për 7-10 sekonda.
 2. Do të vini re që tableti dridhet dhe në atë moment duhet të lëshoni butonin On/Off dhe të mbani butonin Volume +. Do të shihni që logoja e Android shfaqet me disa ingranazhe dhe gjithashtu mund të lëshoni butonin tjetër.
 3. Tani jeni brenda menysë së rikuperimit të Android. Mund të lëvizni me Volume +/- për të lëvizur nëpër hyrjet dhe përdorni butonin e energjisë për të zgjedhur.
 4. Zgjidhni Fshi të dhënat / rivendosjen e fabrikës ose Fshi të dhënat / rivendosjen e fabrikës për të fshirë gjithçka dhe për ta lënë tabletin ashtu siç ishte. Mos harroni se kjo do të fshijë aplikacionet, cilësimet dhe skedarët tuaj.
 5. Pranoni dhe prisni që të riniset.

A ia vlen të blesh një tablet kinez?

L Markat Lenovo dhe Huawei ato mund të jenë opsione të mira blerjeje edhe për përdoruesit më kërkues, dhe në shumë raste nuk janë më të mirat dhe më të shtrenjtat. Megjithatë, markat më pak të njohura nuk ofrojnë të njëjtën gjë, megjithëse mund të jenë të shkëlqyera për ata që kërkojnë një pajisje që të funksionojë për përdorim bazë, për të filluar përdorimin e kompjuterëve ose për fëmijët që zakonisht nuk janë shumë të kujdesshëm dhe lënë një fytyrë në duart e tij. do të ishte i pamatur.

Do të kurseni shumë para në blerje, dhe do të keni një tablet me të cilin mund të bëni pothuajse të njëjtën gjë që mund të bëni me çdo tablet tjetër më të shtrenjtë. Përveç kësaj, ata do t'ju mësojnë se marka kineze nuk shoqërohet gjithmonë me cilësi të ulët dhe performancë të dobët ...